Kráľovská svadba cover

MARKÍZA • MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA •

Svadba

09. 05 2018 15:24 , článok bol aktualizovaný 09. 05 2018 15:32 |
Princ Harry a Meghan Markle
Princ Harry a Meghan Markle

Meghan Markle a princ Harry si povedia áno už 19. mája o 12.00 h v Kaplnke svätého Juraja na hrade Windsor. Bohoslužbu povedie windsorský dekan David Conner a snúbencov oddá arcibiskup z Canterbury Justin Welby.

Hostia

profimedia-0366664203.jpg
Foto: Profimedia.sk
 

Kaplnka sv. Juraja je intímnejšia a zmestí sa do nej 800 hostí. Na porovnanie s Westminsterským opátstvom, kde sa v roku 2011 konala svadba princa Williama a vojvodkyne Kate Middleton, ktorej sa zúčastnilo 1900 osôb.

Dvojica pozvala na svadbu celkovo 2640 hostí. Asi 1200 pozvaných hostí bude z radov širokej verejnosti, okolo 200 hostí bude zastupovať charitatívne spolky a ďalšie organizácie, ktoré pár podporuje. Medzi svadobnými hosťami budú aj miestni školáci, obyvatelia Windsoru a členovia kráľovskej rodiny.

Na slávnostnú recepciu sa dostane už len 200 vyvolených. 

Svedok princa Harryho 

Britský princ William a princ Harry.
Foto: TASR
 

Britský princ Harry požiadal svojho brata princa Williama, aby bol svedkom na jeho svadbe s Meghan Markleovou. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.
Vojvoda z Cambridge je "poctený" tým, že ho brat o to požiadal, a veľmi sa teší, že ho na svadbe 19. mája podporí, oznámil Kensingtonský palác.

Princ Harry bol svedkom Williamovi na jeho svadbe s Kate Middletonovou v roku 2011.

Nevesta bez svedkyne

Meghan Markle
Foto: Yui Mok/PA via AP
 

Američanka sa rozhodla, že na obrade nebude mať svedkyňu, aby sa vyhla výberu jednej osoby z kruhu jej najbližších. Na svadbe bude mať však tradične malé družičky, medzi ktorými nebude chýbať ani princezná Charlotte.

Bude kráľovná na svadbe?

Britská kráľovná Alžbeta II. na archívnej snímke.
Foto: TASR/AP
 

Bez požehnania kráľovnej Alžbety II. by princ Harry nemohol požiadať svoju vyvolenú o ruku. Napriek tomu, že jeho babička bola medzi prvými, ktorá im dala súhlas na sobáš, je veľmi otázne, či sa samotného obradu aj zúčastní.

Kráľovná Alžbeta II. je hlavou anglikánskej cirkvi, ktorá nepodporuje rozvody. Meghan Markle už raz bola vydatá a sľub „navždy spolu" tak porušila. Nebolo by to prvýkrát, čo by hlava kráľovskej rodiny vynechala svadby členov svojej rodiny. Nebola dokonca ani na obrade svojho syna, princa Charlesa a Camilly Parker-Bowles v roku 2005. Zúčastnila sa iba slávnostnej recepcie. „Nie som schopná tam ísť. Necítim, že by mi to moja pozícia dovoľovala," povedala vtedy.

Sprievod s kočom

Britain_Royal_Wedding485425520140.jpg
Foto: TASR
 

Mladomanželia sa po svadbe povezú na otvorenom koči Ascot Landau ťahanom koňmi Storm a Tyrone ulicami Windsoru cez centrum mesta k miestu konania svadobnej hostiny. Za nepriaznivého počasia sa pár povezie na zasklenom koči. Meghan a Harry tak dúfajú, že sprievod s kočom od jednej hodiny popoludní poskytne verejnosti možnosť zúčastniť sa na svadbe a pocítiť jej atmosféru.

Po sprievode sa vrátia na hrad, kde bude v Sále svätého Juraja recepcia s hosťami z kongregácie. Harryho otec, princ Charles, následne večer usporiada súkromnú recepciu pre manželov, najbližších priateľov a rodinu.

Celú svadbu vrátane bohoslužby, hudby, kvetov a hostiny zaplatí kráľovská rodina

Svadobné šaty

Herečka bude mať vo svoj veľký deň dvoje šiat. Na obrad si oblečie ručne šité krajkové svadobné šaty z dielne návrhárov Tamary Ralph a Michaela Russo v hodnote viac ako 117-tisíc eur. Druhé šaty, ktoré si prezlečie na recepciu, by mali byť z dielne módneho domu Burberry alebo Erdem.

Obrúčky

Britain_Royal_Engagement218566478354.jpg
Foto: TASR
 

Budúci mladomanželia dodržia takmer storočnú tradíciu a ich obrúčky vyrobia z waleského zlata. Podľa zvyku by ich mal zdobiť waleský drak.

Svadobná torta

Princ Harry a Meghan Markle si vybrali skúsenú americkú cukrárku Claire Ptak, ktorá vedie v Londýne prestížnu cukráreň. Budúcim manželom má upiecť "lemon elderflower cake" -- citrónovo-bazovú tortu s chuťami jari ozdobenú maslovým krémom a jedlými kvetmi.

Kvetinová výzdoba podľa princeznej Diany

Pár si na svadbu vybral kvetinovú dizajnérku Philippu Craddock, ktorá použije miestne sezónne kvetiny a rastliny. Vo výzdobne nebudú preto chýbať vetvičky buku, brezy ako aj biele záhradné ruže, pivonky či náprstník.

Vo výzdobe bude hrať veľkú úlohu biela záhradná ruža, ktorú mala prvýkrát v svadobnej kytici princezná Diana. Aj takto dávajú snúbenci najavo, že zosnulá mama princa bude v tento deň s nimi prítomná.

Fotograf

O svadobné snímky sa postará 42-ročný Alexi Lubomirski, ktorý fotil aj ich zásnubné portréty. Novomanželské fotky vzniknú na hrade Windsor po svadbe. Alexi spolupracoval s hviezdami ako Beyoncé, Jennifer Lopez, Jennifer Aniston či Julia Roberts.

Po svadbe

Budúci novomanželia po svadbe príjmu titul vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu a bývať budú v Nottingham Cottage v Kensingtonskom paláci.